Skip to content
  • Arvutiõpetus
  • 3 klass
  • 5 klass
  • 8 klass
  • 11 klass
  • Juhendid
    • Loovtöö vormistamise juhend
    • 1. Office 365 – Sisselogimine, keelesätete muutmine
    • 2. OneDrive: Failide talletamine ja jagamine õppetöös
  • Kontakt
  • Home
  • 11 klass

11 klass

Õppekava

  • 6 Sections
  • 10 Weeks
Ava kõik osadCollapse all sections
  • Jaanuar
    2
    • 1.1
      11. klass – 1. tund (Jaanuar) Infoühiskond
    • 1.2
      11. klass – 2. tund (Jaanuar)
  • Veebruar
    4
    • 2.1
      11. klass – 1. tund (Veebruar)
    • 2.2
      11. klass – 2. tund (Veebruar)
    • 2.3
      11. klass – 3. Tund (Veebruar) Uurimistöö MS keskkonnas
    • 2.4
      11. klass – Täiendav tund: 3D modelleerimine – TinkerCAD kasutajaliides
  • Märts
    0
    • Aprill
      0
      • Mai
        0
        • Juuni
          0

          11. klass – 2. tund (Jaanuar)

          Infoühiskonna mängureeglid

          Selles peatükis käsitleme põhjalikumalt teemasid, nagu infovabadus, infosõda, reeglid infoühiskonnas, ning õpime tundma, kuidas leida usaldusväärseid allikaid ja kasutada õigeid otsingusõnu. Infoühiskonna mängureeglite tundmine ja järgimine aitab meil turvaliselt ja teadlikult internetti kasutada.

          Eesmärgid:

          • Tutvuda infovabaduse ja infosõja mõistetega.
          • Õppida leidma ja hindama usaldusväärseid allikaid.
          • Omandada oskused õigete otsingusõnade kasutamiseks.

          Tunni plaan:

          1. Sissejuhatus:
            • Mis on infovabadus ja miks see oluline on?
            • Infosõda ja selle mõjud.
          2. Usaldusväärsete allikate leidmine:
            • Milliseid allikaid võib kasutada uurimistöödes.
            • Milliseid allikaid tuleks vältida (nt Wikipedia, anonüümsed lehed).
          3. Informatsiooni hindamine:
            • Kuidas hinnata allika autoriteeti, objektiivsust ja ajakohasust.

          Vabadus internetis

          Infoühiskonna edukus sõltub tema kasutajatest. Mida rohkem on internetikasutajaid, seda kiiremini arenevad teenused ja uued tooted. Inimene saab interneti kaudu teha igapäevaseid toiminguid, nagu pangatoimingud, uudiste lugemine, õppimine ja töö, kodust lahkumata. Selleks, et kasutada erinevaid teenuseid, on vaja e-identiteeti, mida käsitlesime eelnevas peatükis. Näiteks Instagrami või TikToki kasutamiseks piisab kasutajanime loomisest, kuid e-identiteet on eriti oluline riigi poolt pakutavate teenuste kasutamisel.

          Teenusepakkujad koguvad meie kohta andmeid, et pakkuda meile huvitavat sisu ja reklaame. See tekitab küsimuse: Kui palju peaks teenusepakkuja meist teadma? Internetikasutajatel on oluline, et nad ise otsustavad, kuidas nende andmeid kasutatakse. Sellest põhimõttest lähtuvad nii Eesti kui ka Euroopa Liit. Algselt loodi internet selleks, et tagada ligipääs vabale informatsioonile ja anda inimestele võimalus ise otsustada, millist sisu nad tarbivad.

          Infovabadus — igaühe õigus ilma takistusteta vastu võtta, töödelda ning edastada üldiseks kasutuseks mõeldud informatsiooni. See hõlmab avaliku teabe kättesaadavust, tsensuuri puudumist ja eraelu kaitset.

          Siiski on riike ja ettevõtteid, kes piiravad internetikasutajate õigusi ja ligipääsu informatsioonile. Eestis on internetivabadus tavaline, kuid mitmes riigis, nagu Hiina või Venemaa, tsenseeritakse teavet rangelt.

          Näited tsensuurist:

          • Näiteid: tsensuur

            • Hiina sotsiaalmeedias keelati kõik Karupoeg Puhhiga seonduv (Delfi).
            • Venemaa telekanal lõpetas jalgpallimängu edastamise, sest staadionil olid Ukrainat toetavad avaldused (Delfi).
            • Araabia kevad sai alguse Tuneesiast (Õhtuleht).

          Millised riigid on rohkem sõnavabamad kui teised, tuuakse välja Freedom House iga-aastases ajakirjandusvabaduse (aka pressivabadus) raportis, kus Eesti tõusis 2022. aastal 4. kohale (loe: ERR). Täpsemalt saab uurida asja järgmiselt kaardilt. See muutub oluliseks inimestele, kes reisivad palju või on otsustanud minna tööle teise riiki. Samamoodi aitab see mõista, et ka infoühiskonnas võib pidada sõdasid, mille eesmärk on info kaudu segaduse külvamine.

          Ülesanne 1: Tuvasta, millised reeglid on ajakirjandusvabaduse raporti alusel vabamad kui teised. Kasuta vastamiseks üleval lingitud kaarti!

          Infosõda

          Infosõda ehk teabesõda on kahe või enama osapoole vaheline võitlus, kus keskseks relvaks on teabe levitamine ja selle kaudu elanikkonna mõjutamine. Infosõja eesmärk on inimeste mõtete ja käitumise suunamine, sageli nende endi teadmata. Infosõjas kasutatakse erinevaid vahendeid, sealhulgas trolle ja tehisreaalsust, et levitada väärinfot ja külvata segadust.

          Infosõda — teabe suunatud edastamine, mille eesmärk on mõjutada inimeste teadvust ja muuta nende käitumist, mitte vallutada territooriumi.

          Infosõda on sõda, mille eesmärk ei ole mitte territooriumi hõivamine, vaid inimeste, nende mõtete ja väärtushinnangute suunamine – olenemata sellest, kus territooriumil need inimesed elavad (Vikipeedia, Infosõda). Infosõja relvadena kasutatakse inimesi ja ka trolle ning tehisreaalsust, kes jagavad väärinfot edasi ja külvavad segadust. Kuna vahel ei oska ka meedias töötavad inimesed teha vahet õigel ja väärinfol, siis võib ka meedias ilmuda uudiseid, mis ei ole tõde.

          Infosõda (ERR) portaalis – õppijatele lihtsam video tunnis vaatamiseks!

          Valeteave, võltsuudised ja desinformatsioon

          Infosõja raames jagatakse mitmesugust väärinfot, mida tuleb osata eristada.

          • Valeteave: Ebaõige info, mille täpsust pole kontrollitud. Näiteks: keegi väitis, et Jane võitis esimese koha, kuid hiljem selgus, et ta võitis teise koha.
          • Võltsuudis: Tahtlikult loodud valeinformatsioon, mille eesmärk on eksitada inimesi. Näiteks: väide, et Jane ei osalenud üldse võistlusel, kuigi tegelikult ta osales.
          • Desinformatsioon: Teadlikult levitatud valeinfo, mille eesmärk on kellegi kasuks mõjutada avalikku arvamust. Näiteks: valeinfo, et Jane sai viimase koha, kuna ta on tüdruk.

          Ülesanne 2: Proovi leida, millised neist sõnadest on korrektsed ja millised mitte.

          Reeglid internetis

          Internet ei ole vabaduseta ala – seal kehtivad nii seadused kui ka kirjutamata eetilised reeglid. Eesti kodanikud peavad järgima põhiseaduses sätestatud õigusi ja kohustusi. Samuti on olemas karistusseadustik, mis sätestab trahvid ja karistused internetikuritegude eest, näiteks:

          • Näiteid: Karistusseadustiku paragraafide näiteid

            • $ 156 Sõnumisaladuse rikkumine (nt kuulad pealt kellegi e-kirja saatmist läbi interneti).
            • $ 157 Isikuandmete ebaseaduslik avaldamine (nt ettevõtja avaldab kogutud andmed, milleks tal luba ei ole).
            • $ 157.2 Teise isiku identiteedi ebaseaduslik kasutamine (nt on loodud varikonto ja seeläbi esinetud kellegi teise nimel internetis).
            • $ 206 Arvutiandmetesse sekkumine (nt keegi pahalane muudab, kustutab või rikub arvutisüsteemis olevaid andmeid).
            • $ 207 Arvutisüsteemi toimimise takistamine (nt pahalane häirib, takistab süsteemis andmete sisestamist, edastamist või rikub need läbi kustutamise ja muutmise).
            • $ 213 Arvutikelmus (nt pahalane tekitab teisele isikule varalise kahju arvutiprogrammi või andmete sisestamisel, muutmisel, kustutamisel, rikkumisel või muul viisil).
            • $ 216.1 Arvutikuriteo ettevalmistamine (nt luuakse programm, mille eesmärgiks on viia ellu kuritegu).
            • $ 217 Arvuti, arvutisüsteemi ja arvutivõrgu ebaseaduslik kasutamine (nt keegi petab välja paroolid või häkib süsteemi sisse).
            • $ 222.1 Autoriõiguse rikkumine arvutisüsteemis (nt kasutad programmi, filmi või muusikat, mille eest peab maksma, kuid oled selle saanud ilma maksmata).
            • $ 223 Teose ja autoriõigusega kaasnevate õiguste objekti ebaseaduslik üldsusele suunamine (nt jagad internetis edasi programmi, filmi või muusikat, mille eest peab maksma).
            • jne.

          Näide ühest loost, kuidas kogemata võidakse sattuda pahandustesse, teadmata, et see on keelatud. Teenustõkkerünnakut korraldavad ka kräkkerid. Kes on kräkker, saad teada hiljem.

          Lisaks riigi seadustele on olemas kasutustingimused, mida peab järgima, kui loome endale kontosid erinevates keskkondades, nagu Facebook või Instagram. Kasutustingimused määravad kindlaks, kuidas teenust kasutada, ja mida teenusepakkujad võivad meie andmetega teha.

          Lisaks riigis kehtivatele seadustele loovad reegleid ka teenusepakkujad, näiteks kui loote mõnda interneti keskkonda endale konto, siis kinnitate keskkonna kasutustingimused. Kasutustingimustes on kirjas, millise teenusega on tegemist ja kes seda pakub; kuidas teenus töötab, millised on kasutaja õigused ja kohustused; millised on teenusepakkuja kohustused ja õigused; vastutus; intellektuaalse omandi küsimus; kuidas tingimusi muudetakse. Näide: eKooli kasutustingimused või HarID kasutustingimised. Kasutustingimusi tuleb alati lugeda. Ettevaatlik tuleb olla nende teenuste suhtes, kes ei ole oma veebis avaldanud ei kasutustingimusi ega ka privaatsustingimusi, millest räägime lähemalt järgmistes peatükkides isikuandmete ja turvalisuse juures.

          Usaldusväärsete allikate leidmine

          Interneti avatus tähendab ka seda, et seal liigub palju väärinfot. Seetõttu on oluline osata leida ja hinnata usaldusväärseid allikaid. Selleks on mitmeid võimalusi:

          • Google Scholar ja muud teaduslikud andmebaasid sisaldavad rangel kontrollil põhinevaid teadusartikleid ja eksperthinnanguga allikaid.
          • Otsingusõnade õige kasutamine aitab filtreerida vajalikku infot. Näiteks „teadusartikkel“, „rääkiv allikas“ aitavad täpsemalt leida akadeemilisi allikaid.

          Lisaks on oluline alati kontrollida, kas kasutatav teave pärineb eksperthinnanguga allikatest või ametlikest allikatest, nagu valitsuse veebilehed või usaldusväärsed uudisteportaalid.

          Ülesanne 5: Otsi Google Scholarist teaduslik artikkel infosõja teemal ja analüüsi, kas see on usaldusväärne, hinnates autori kvalifikatsiooni ja allika mainet.

          Kokkuvõte

          Infoühiskonnas orienteerumine nõuab teadlikkust reeglitest, oskust eristada tõest infot valest ning arusaama, kuidas kaitsta oma isikuandmeid ja austada teiste inimeste õigusi. Internet on koht, kus vabadus ja vastutus peavad olema tasakaalus. Õigete otsingumeetodite ja usaldusväärsete allikate abil saame vältida valeinfo lõksu sattumist ning olla edukad infoühiskonna liikmed.

          Suhtlus ja koostöö internetis: sissejuhatus

          Peatükk annab ülevaate erinevatest ökosüsteemidest suhtluseks ja koostööks internetist:

          1. Google’i vahendid,
          2. Microsofti vahendid,
          3. Apple’i vahendid,
          4. vabavaralised vahendid,
          5. personaalse õpikeskkonna loomiseks sobivad vahendid.

          Tänapäeval pakuvad maailma suurimad IT-ettevõtted nagu Google, Microsoft ja Apple igaüks oma komplekti veebipõhistest suhtlus- ja sisuloome teenustest, mille abil saavad kasutajad koostöös luua veebipõhiseid materjale ehk veebisisu.

          Tüüpilised suhtlus- ja sisuloome teenused on:

          • e-post (inglise keeles: e-mail)
          • kiirsõnumid (i.k.: messenger)
          • vestlus (i.k. chat)
          • veebikaust failide jagamiseks (i.k.: cloud drive)
          • tekstitoimeti (i.k.: word processor, text editor)
          • esitlused (i.k.: presentations)
          • arvutustabelid (i.k.: spreadsheets)
          • küsimustikud (i.k.: forms)
          • fotode jagamine (i.k.: photo sharing)
          • videode jagamine (i.k.: video sharing)
          • kalender (i.k.: calendar)
          • veebilehtede koostamine (i.k.: web pages)

          Ühe ettevõtte poolt loodud teenused ühilduvad omavahel hästi ning moodustavad ühtse tööriistakomplekti (i.k. suite või ka workspace), mida mõnikord nimetatakse ka digitaalseks ökosüsteemiks. Kahe erineva ettevõtte ökosüsteemide vahel ei pruugi täielik ühilduvus olla tagatud, näiteks Google Docs abil koostatud tekstidokumendi või esitluse kujundus võib Apple ökosüsteemi üleviimisel (ehk eksportimisel) saada rikutud.

          Nii Google´i, Microsoft´i, Apple´i kui ka teistel taoliste veebitööriistade pakkujatel on ka oma võimsad ja turvalised andmekeskused üle kogu maailma, kus hoitakse kasutajate loodud veebisisu. Kui sa laadid oma esitluse Google´i või Microsoft´i veebikausta, siis tegelikult ei tea keegi, millisel serveril see päriselt paikneb. Nendes andmekeskustes paiknevaid võimsaid internetiservereid koos tarkvaraga nimetatakse mõnikord ka pilveplatvormiks. Kui kool ei taha osta ja üleval hoida oma internetiserverit (nt kooli kodulehe pidamiseks ja digitaalse dokumentatsiooni säilitamiseks), siis võib selle asemel majutada need teenused Google´i, Microsoft´i või mõnele muule pilveplatvormile. Allpool on fotod ühest Google´i andmekeskusest USAs Iowa osariigis.

           

          Google andmekeskus – sisevaade
          Google´i andmekeskus Ameerikas Iowa osariigis.

           

          Googel andmekeskus
          Google andmekeskuse välisvaade, Council Bluffs Iowa.

          Euroopa Liidus kehtivate andmekaitse reeglite kohaselt ei tohi õpilaste privaatseid andmeid säilitada serveritel, mis ei paikne Euroopa Liidu territooriumil.

          Tallinna lähedalt asub Baltikumi suurim andmekeskus Greenergy Data Center, vaata selle tutvustust siin.

          Põhimõisted

          • Veebisisuks nimetame veebis (World Wide Web, WWW) paiknevaid teksti- ja multimeedia dokumente.
          • Veebitööriist on veebilehtiseja (ehk brauseri) kaudu kasutatav tarkvara, mille abil saad teistega suhelda ja koostööd teha tekstide, esitluste ja muu veebisisu loomisel.
          • Pilveplatvorm on serveririistvara ja tarkvara süsteem, mis võimaldab nii tavakasutajatel kui ka suurtel organisatsioonidel majutada oma veebisisu ja kasutada veebitööriistu.
          • Andmekeskus on tavaliselt suure pilveplatvormi osa, kus paiknevad pilveplatvormi jaoks vajalikud internetiserverid ja salvestusseadmed koos võimsate jahutusseadmetega.

          Google’i vahendid

          Google’il on loodud palju rakendusi erinevate suhtlusülesannete täitmiseks, alates meilidest ja projektihaldusvahenditest lõpetades videokonverentside läbiviimisega. Vahendite kasutamiseks on vaja Google’i kontot, mis on seotud Gmailiga. Turvalisuse tagamiseks kasutatakse kaheastmelist autentimist. Arvestama peab sellega, et kõik Google’i ökosüsteemis kasutatav info on isikustatult seotud vastava Google’i kontoga ja info asub Google’i serveriruumides.

          Microsofti vahendid

          Microsofti ökosüsteem on alguse saanud Windowsi operatsioonisüsteemist ja vajab kasutamiseks Microsoft´i kontot. Arvestama peab sellega, et kõik Microsofti ökosüsteemis kasutatav info on isikustatult seotud vastava Microsoft´i kontoga ja info asub Microsoft´i serveriruumides.

          Apple’i vahendid

          Apple pakub oma teenuseid kinnises keskkonnas. Apple’i tarkvara kasutamiseks on vajalik nende enda riistvara sülearvutite (Macbookid) ja telefonide (iPhone’id) näol. Tarkvara on kasutatav Apple’i operatsioonisüsteemis Os X ja vajab kasutamiseks kasutajat Apple ID. Arvestama peab sellega, et kõik Apple’i ökosüsteemis kasutatav info on isikustatult seotud vastava Apple ID kontoga ja info asub nende serveriruumides.

          FLOSSi vahendid

          FLOSS ehk vabalt kasutatav avatud lähtekoodiga tarkvara (Free/Libre and Open Source Software) on tarkvara, mida saab vabalt kasutada, muuta, levitada ja täiustada vastavalt selle litsentsi tingimustele. Mõned olulised põhimõtted, mis iseloomustavad avatud lähtekoodiga tarkvara, hõlmavad järgmist:

          • vaba kasutus (kasutajatel on vabadus käivitada, kopeerida, levitada, uurida, muuta ja parandada tarkvara vastavalt nende vajadustele),
          • avalik ligipääs lähtekoodile ja muutmise vabadus (tarkvara lähtekood peab olema kõigile kättesaadav, võimaldades inimestel uurida, kuidas tarkvara toimib ja vajadusel teha muudatusi),
          • levitamise vabadus (kasutajad võivad tarkvara vabalt kopeerida ja levitada, nii et teised saaksid seda kasutada ja täiustada),
          • litsentsi tingimused (avatud lähtekoodiga tarkvara on tavaliselt kaasas kindla litsentsiga, mis määratleb tingimused, mille kohaselt tarkvara saab kasutada, muuta ja jagada).

          Mõned tuntud näited avatud lähtekoodiga tarkvarast on Linuxi operatsioonisüsteem, Apache HTTP Server, Mozilla Firefoxi veebibrauser, MySQL andmebaas ja paljud teised.

          Võrdlus

          Google Microsoft Apple FLOSS
          Meilivahetus Gmail Outlook Mail Mitmed, näiteks Thunderbird
          Kalender Google Calendar Outlook iCloud Calendar Mitmed, näiteks Tunderbird
          Dokumendihaldus Google Drive Microsoft Office Suite ja Onedrive  iWork Suite ja iCloud Mitmed, näiteks Open Office ja Nextcloud
          Videokõned ja vestlus
          Google Meet ja Chat Microsoft Teams Facetime ja Messages Mitmed, näiteks Signal, Telegram
          Ülesannete haldamine Google Tasks, Keep ja Jamboard Microsoft Planner ja Project Reminders ja Notes Mitmed, näiteks Joplin

           


          Harjutus 10 – Tekstidokumendi vormistamine (20 minutit)

          • Mida teha? Näide tehtud tööst:

            1. Laadige fail alla:

              • Klõpsake lingile Harjutus-10 et laadida harjutuse fail.

           

          • N.B. Tutvuge Tiitelleht, päis, jalus ja leheküljenumber Laadide kasutamine ja sisukord, et saada rohkem teavet, kuidas harjutust teha.

           

            1. Vormistage dokument vastavalt nõuetele:A) Normaallaad:
              • Fondi suurus: Times New Roman, 12 pt.
              • Teksti värv: must.
              • Joondus: rööpjoondus.
              • Reavahe: 1.5.
              • Lõigu eel- ja järelvahe: 12 pt.

              B) Pealkiri 1:

              • Fondi suurus: Times New Roman, 16 pt, rasvane.
              • Joondus: keskjoondus.
              • Reavahe: 1.5.
              • Iga pealkiri algab uuelt lehelt.

              C) Võõrsõnade stiil:

              • Tõstke võõrsõnad esile kursiiviga (italic).
              • Kontrollige sõnade õigekirja inglise keeles.

              D) Pealkirjade nummerdamine:

              • Eemaldage olemasolev nummerdus.
              • Lisage uus nummerdus laadide kaudu.

              E) Lisa sisukord:

              • Kasutage MS Wordi “Sisukord” (Table of Contents) funktsiooni.

              F) Tiitelleht:

              • Töö nimetus: Süsteemi planeerimine ja disain.
              • Töö liik: Referaat.
              • Lisage oma nimi ja kooli nimi.

              G) Leheküljenumbrid:

              • Lisa leheküljenumbrid, kuid tiitellehel numbrit ei kuvata.

              H) Päis:

              • Lisa päisesse:
                • Koolinimi.
                • Teie nimi.
                • Kursus.
              • Päise formaat: font 10 pt, joonega all.

              I) Piltide pealdised:

              • Lisage piltidele pealdised:
                • Font: 9 pt, must värv, ei ole kursiivis.
              • Lisage pealdised eelmise lõigu lõppu.

              J) Õigekirja kontroll:

              • Kasutage MS Wordi õigekirjakontrolli, et parandada vead.
            2. Kui töö jääb tunni jooksul lõpetamata:
              • Salvestage praegune tööversioon.
              • Laadige fail üles pilve kausta “Arvutiõpetus”, et saaksite tööd kodus jätkata.
            3. Töö lõpetamine:
              • Kui töö on valmis, salvestage see.
              • Laadige töö esitamiste lingile: https://forms.office.com/e/c74pCUvDJ1

           


          Informatsiooni otsimine ja hindamine

          Informatsiooni otsimine ja selle kvaliteet

          Informatsiooni otsimine on iga uurimistöö ja projekti lahutamatu osa. Tähtis on, et otsitav informatsioon oleks kvaliteetne ja usaldusväärne. Allpool on toodud juhised, kuidas otsida ning hinnata infot, et tagada selle kasutusväärsus akadeemilistes ja praktilistes töödes.


          Millist informatsiooni saab usaldada?

          1. Raamatukogude, muuseumide ja arhiivide info:
            • Ametlikud allikad on reeglina usaldusväärsed, kuna neid kontrollitakse enne avaldamist põhjalikult.
          2. Veebilehtede info:
            • Internetis leiduv info võib olla väga erineva kvaliteediga. Kasutajale langeb vastutus hinnata selle allika usaldusväärsust ja sobivust.

          Kvaliteetse informatsiooni allikad

          1. Teaduslikud artiklid:
            • Teadusartiklid on retsenseeritud ja põhinevad tõenditel. Need on kvaliteetse informatsiooni allikad.
          2. Ajakirjade artiklid:
            • Need on faktid kontrollitud ja reeglina usaldusväärsemad kui uudised. Kuid on oluline alati kontrollida autori tausta.
          3. Uudised:
            • Ajakirjanike koostatud artiklid võivad vajada kontrollimist, eriti kui tegemist on kiireloomuliste uudistega. Vaata, kas allikas on sõltumatu ja faktiliselt korrektne.
          4. Sotsiaalmeedia postitused:
            • Kui info jagaja on usaldusväärne (nt teadlane, ekspert, autoriteetne isik), võib tema jagatud infot kasutada, kuid alati tuleb allikas täpselt üle kontrollida.
          5. Raamatud:
            • Raamatud (v.a. ilukirjandus) võivad olla usaldusväärsed allikad, kuid tänapäeval saab raamatuid välja anda igaüks, eriti digiformaadis. Kontrolli alati autori tausta ja väljaandja usaldusväärsust.

          Informatsiooni allikad, mida ei tohi kasutada uurimistöös

          1. Wikipedia:
            • Wikipedia on küll kasulik esmaseks ülevaateks, kuid selle sisu võib muuta igaüks, mistõttu pole see akadeemiliselt usaldusväärne allikas.
          2. Anonüümsed veebilehed:
            • Kui allikal pole selget autorit või väljaandjat, ei ole selle kasutamine soovitatav, kuna see võib olla ebausaldusväärne.
          3. Populaarsed blogid ja foorumid:
            • Kuigi need võivad olla informatiivsed, ei tohi neid kasutada akadeemiliste tööde allikatena, kuna nende sisu on sageli kontrollimata ja subjektiivne.

          Kuidas hinnata informatsiooni kvaliteeti?

          1. Autorite pädevus:
            • Kes on autor? Kas ta on oma valdkonna ekspert (teaduskraad, ametipositsioon)? Kas tema töid viidatakse usaldusväärsetes allikates?
          2. Dokumendi/veebilehe eesmärk:
            • Mis on dokumendi eesmärk? Kas selle eesmärk on informeerida, müüa, veenda või meelelahutust pakkuda? Püüa vältida allikaid, mille eesmärk on peamiselt reklaam või emotsionaalne veenmine.
          3. Objektiivsus:
            • Kas autor esitab teemat tasakaalustatult ja mitmekülgselt? Kas on selge, et autor on teemaga põhjalikult kursis ja esitab tõendusmaterjale?
          4. Kvaliteet:
            • Kas dokument on loogiliselt üles ehitatud, selge ja korrektne? Kas keelekasutus ja stiil on professionaalsed? Kontrolli ka viidete ja allikate loetelu.
          5. Ajatundlikkus:
            • Millal see dokument on avaldatud? Kas see on ajakohane ja relevantne sinu uuritava teema jaoks?

           


          Muud olulised aspektid info hindamisel

          1. Veebilehe domeen:
            • .org, .gov, ja .edu domeenid on tavaliselt usaldusväärsed, kuna need kuuluvad ametlikele organisatsioonidele, valitsusele või ülikoolidele.
          2. Tehnilised parameetrid:
            • Kontrolli, kas kõik lingid töötavad ja sisu on esitatud selgelt. Professionaalne disain ja hea struktuur viitavad usaldusväärsusele.

          Kokkuvõte

          Oluline meeles pidada uurimistööde puhul:

          • Wikipedia ja teised kergesti muudetavad allikad pole sobivad teadustööks.
          • Anonüümsed veebilehed ei ole usaldusväärsed.
          • Allikad peavad olema usaldusväärsed ja kontrollitavad, mistõttu on oluline eelistada teadusartikleid, raamatuid ja ajakirjade artikleid.
          • Kriitiline mõtlemine ja allikate hindamine on uurimistöö tegemisel võtmetähtsusega.

          Uurimistöö puhul on alati oluline hinnata allikaid põhjalikult ja kasutada vaid usaldusväärseid ja tõenditel põhinevaid allikaid.

          Ülesanne 11: Internetiotsingu tööleht

          Sammud, mida pead tegema:

          1. Ava ja täida tööleht
            • Laadi alla Info otsimine ja objektiivsus
            • Ava dokument ja vasta seal olevatele küsimustele, kasutades otsingumootoreid (Google, Bing jne).
            • Püüa leida täpsed vastused, mis vastavad töölehel esitatud küsimustele.
          2. Otsing ja vastamine
            • Kasuta internetiotsingut, et leida vajalikku teavet ja vastuseid kõikidele töölehe küsimustele.
            • Püüa leida usaldusväärseid allikaid ja ära unusta viidata neile, kui tööleht seda nõuab.
          3. Dokumendi salvestamine
            • Pärast kõikide küsimuste vastamist ja töölehe täitmist, salvesta dokument korralikult. Veendu, et kõik on õigesti vastatud ja dokument on täielik.
          4. Laadi töö üles OneDrive’i ja jaga see õpetajaga.
            Tähtis! Palun lisa faili üles laadides kindlasti oma nimi.
            • Pärast faili üleslaadimist vajuta nuppu „Avalda“ (Publish).
          5. Kontrolli üleslaadimist – avalda oma töö!!!
            • Kontrolli pärast üleslaadimist, et dokument oleks korrektselt nähtav ja jagatud õigete osalejatega. Veendu, et töö on korrektselt üles laetud ja nähtav.

          Kui kõik sammud on tehtud, on ülesanne täidetud!

           


          Definitsioon: turvaaudit

          Turvaaudit on süsteemi ja toimingute sõltumatu läbivaatus ja uurimine, mille eesmärk on tagada, et kõik toimingud vastavad infoturbe standarditele ja reeglitele.

          Küberturvalisuse auditi tegemisega seotud amet ettevõttes

          Igas ettevõttes on oluline tagada, et teenused oleksid kliendile turvalised ja töötajatel oleks ohutu oma tööd teha. Selleks on vajalik infoturbejuht, kelle ülesanne on koostada ja rakendada infoturbe reeglid. Kui infoturbejuhti ei ole, siis vastutab selle eest IT-juht. Kui ka IT-juhti ei ole, tegeleb sellega organisatsiooni juht või omanik.

          Amet: infoturbejuht (Start-IT)

          Infoturbejuhi peamised tööülesanded:

          • Infoturbe poliitika väljatöötamine ja rakendamise jälgimine.
          • Infoturbe dokumentide, standardite ja tööprotsesside koostamine ja rakendamise jälgimine.
          • Infosüsteemide turvainstrumentide kasutuselevõtu koordineerimine.
          • Infosüsteemide riskide analüüs, sealhulgas regulaarsete turvarevisjonide läbiviimine.
          • Arendustegevused turbeintsidentide ärahoidmiseks.
          • Juhtide ja võtmeisikute teadlikkuse tõstmine turvariskidest, sealhulgas koolitamine.
          • Koostöö korraldamine valdkondlike järelevalveorganisatsioonidega.

          Infoturbejuhi töö tulemusena on infoturbepoliitika edukalt rakendatud, infoturberiskid kaardistatud ja informatsioonisüsteemid maksimaalselt turvalised.

          Kodune turvaaudit

          Kodune turvaaudit hõlmab meie ümbruse, tegevuste ja käitumise märkamist, samuti nende tagajärgede teadvustamist. Oluline on, et kodudes mõistetaks, kuidas tehnika kasutamine mõjutab meie turvalisust. Näiteks võib halvasti konfigureeritud WiFi-ruuter tuua külla kutsumata külalisi.

          Kodune turvaaudit:

          • Kuula saadet “Huvitaja” alates 27. minutist, kus Birgy Lorenz tutvustab koduse turvaauditi teemat.

          Täiendav ülesanne:

          • Tunnis turvaauditi läbiviimiseks avage allolev fail ja vastake 25 küsimusele enda kohta.
          • Kõige lõpus kirjeldage 5 sammu, mida pead tegema, et saada turvalisemaks.
            • Mõtle ka sellele, et kui sa käid keskkondades, kus on sulle palju võõraid või kui sul on huvi tutvuda internetis inimestega, kas see käitumine võib saada ohuks sinu andmetele ja tehnikale.

          FAIL: isiklik_turvaaudit

          11. klass – 1. tund (Jaanuar) Infoühiskond
          Prev
          11. klass – 1. tund (Veebruar)
          Next
          Klass
          LISAMATERJALE
          • Stuudium
          Kontakt

          Arvutiõpetus

          • abi@arvuti.app
          • Privacy Policy
          • Our Terms